Iface do emisji cyfrowych V3

Adres do artykułu o nowej wersji V4 interfejsu: INTERFEJS V4

 

UWAGA !!! - zanim zadasz pytanie e-malem lub telefonicznie przeczytaj dokładnie materiały zamieszczone na tej stronie. W 99% przypadkach wystąpienia problemów z interfejsem, lub jego konfiguracją można poradzić sobie samemu na podstawie informacji tu zamieszczonych.
Nie chcesz martwić się o swoje radio, laptopa ??
Ta propozycja jest dla Ciebie !!!

Bezpośrednie połączenie TRX-a do komputera może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu o dużej wartości. Wpływ na to mają: energia w.cz. indukująca się w kablach, przepięcia w sieci energetycznej i instalacjach antenowych, jak również wątpliwej jakości komputerowe zasilacze impulsowe.
Aby temu zapobiec należy dokładnie odizolować stacjonarny komputer PC lub laptop od radiostacji.

Ta oferta jest dla tych którzy dbają o bezpieczeństwo swojego sprzętu i chcą zminimalizować wpływ w.cz. na komputer PC.

Zainspirowany duzym zaineresowaniem poprzednimi wersjami interfejsu powstała nowa konstrukcja poprawiona, udoskonalona, bardziej nowoczesna i kopmpaktowa, uniwersalna i niezawodna.


Interfejs USB CAT i do emisji cyfrowych z separacją optyczną, sygnalizacją załączenia lini oraz zasilania. Zaprojektowany aby wytrzymać bardzo wysokie napięcie przebicia, linie sterujące CAT RX/TX, PTT, CW, FSK oraz audio input/output.

Posiada dwa niezależne porty wirtualne COM, dzięki temu nie ma problemu z jednoczesną pracą CAT i kluczujących PTT i CW w dwóch różnych programach np HRD i DM780 czego nie potrafi wiekszość interfejsów dostepnych na allegro. Dodatkowa linia PTT (życzenie użytkowników dotychczasowych moich konstrukcji).


Obsługuje większość dostepnych na rynku transceiver-ów między innymi: FT1000MP, MKV, FIELD, FT2000, FT950, FT450, KENWOOD TS2000 i inne mające CAT w standardzie RS232C (-+12V) oraz standard  TTL do TRX-ów FT857, FT897 i podobnych jak również ICOM IC7000, IC706, IC736-738 IC746, IC756, PRO, I - III i wiele innych nie wymienionych.

Współpracuje z większością programów komputerowych: Logger32, Ham Radio Delux, MixW, MMVARI, MMTTY, MMSSTV i inne.

Czym wyróżnia się oferowany interfejs od innych dostępnych na rynku ?

Na Allegro i w internecie jest wiele ofert różnego rodzaju interfejsów do emisji cyfrowych, jednak rzadko który ma w swojej konstrukcji uwzględnione doświadczenia praktyczne zdobyte podczas eksploatacji tego typu urządzeń a są jedynie kopią publikowanych lub fabrycznych rozwiązań.

Najczęstsze niedociągnięcia w konkurencyjnych interfejsach to:

- karygodne niechlujstwo wykonania (fotka poniżej przedstawia interfejs dostępny na allegro w cenie 120 zł)- brak separacji optycznej linii
- brak separacji galwanicznej audio
- brak izolacji masy radia od komputera
(przykładem całkowitego braku separacji lini oraz masy są interfejsy RIGEXPERT TINY, STNDARD i PLUS)
- zbyt słaba separacja nie dająca gwarancji bezpieczeństwa (fotka poniżej prezentuje niewłaściwy sposób montażu oraz brak zachowania
podstawowych zasad budowy interfejsów przy projektowaniu układu wydawało by się poważnej konkurencji).- zastosowanie jednego wspólnego portu COM dla CAT i sterownaia CW i PTT - nie wszytskie programy potrafią pracować na współdzielonym porcie szeregowym np HRD i DM780, co uniemożliwia ich jednoczesną współpracę.

- brak linii PTT (Załączanie VOX-em)
- wspólna linia PTT i CW
- ograniczenia co do programów współpracujących
- skomplikowana konfiguracja sprzętowa (zworki, mikrowyłączniki) utrudniająca dla laików szybkie uruchomienie interfejsu.

- zestaw kabli łączących interfejs z radiem sprzedawane są oddzielnie za duże pieniądze np.: microHAM, RIGEXPERT, co podnosi znacznie jego cenę.Błędy popełnione na etapie projektowania takiego układu, nie zachowanie zasad obowiązujących w tej dziedzinie są powodem wielu rozczarowań i dają zwodniczą nadzieję na wysoki poziom bezpieczeństwa przepięciowego.

 


Powyższy opis błędów dotyczy szerokiej gamy konstrukcji prezentowanych oraz dostępnych w internecie i na aukcjach internetowych, fotografie użyte w jego treści są jedynie przykładem w poszczególnych punktach opisu co nie oznacza że opis dotyczy w całości  prezentowanych fotek !!!

Taki sposób przedstawienia niedociągnięć ma na celu zwrócenie uwagi autorom projektów na popełnienione błedy a tym samym ustrzec innych użytkowników - nabywców ich wyrobów przed stratami spowodowanymi niewłaściwą konstrukcją interfejsu !
Interfejs jest wykonany w technologi SMD na fabrycznej płytce PCB  z nowoczesnych komponentów o wysokiej jakości - w pełni programowalny interfejs USB firmy FTDI, transoptory markowej firmy, układ konwertera poziomów MAX. Jako jedna z nielicznych konstrukcji dostępnych na rynku i w internecie posiada całkowitą izolację masy transceivera od masy komputera PC, co pozwala na zasilanie urządzeń radiowych i komputera z rozdzieleniem uziemienia od zerowania domowej instalacji energetycznej. Wszystkie przewody służące do instalacji interfejsu z komputerem oraz TRX-em są łączone przy pomocy gniazd co daje możliwość szybkiego i łatwego montazu i demontażu - idealnie nadaje sie do pracy terenowej.Nie wymaga żadnej regulacji sprzętowej, żadnych zworek i przełączników. Żadnej obsługi podczas eksploatacji. Raz zainstalowany i podłączony nie absorbuje uwagi użytkownika, nie wymaga przekładania wtyczek.

 

Bardzo wysoka odpornością na przebicia zapewni bezpieczeństwo twojego sprzętu - przerwa widoczna na płytce PCB pomiędzy częścia USB a TRX. Tak "bezpiecznego" rozwiązania nie stosuje żaden inny konstruktor ani producent interfejsów dostępnych na rynku.

 


UWAGA !!! interfejs nie wymaga portów szeregowych COM ani żadnych przejściówek w komputerze PC, transmisja oraz zasilanie odbywa się poprzez magistralę USB.


Dokumentacja dla konstruktorów:


 

 

 

 


Obudowy do interfejsów można zakupić w firmie MASZCZYK


KM-26N lub KM-4
Fotki zmontowanego interfejsu: 

 Wykaz potrzebnych elementów do budowy interfejsu.

 

 

 

Opisy wykonania kabli łaczących transceiver z interfejsem:


Więcej opisów kabli do innych transceiver-ów wkrótce !!! - zamieszczę na życzenie osób składających interfejs.Instrukcja instalacji sterowników do interfejsów do emisji cyfrowych znajduje się tutaj: INSTRUKCJA


Sterowniki dla tych co sami składają interfejs w oparciu o publikowana tu dokumentację: STEROWNIKI


Sterowniki do zmontowanych interfejsów w oparciu o starą płytkę od 01.01.2009 do 15.07.2009: STEROWNIKI


Sterowniki do zmontowanych interfejsów w oparciu o NOWĄ płytkę od 15.07.2009: STEROWNIKI


Sterowniki do modeli zmonotwanych w roku 2010 z obsługą WINDOWS 7


Bardzo ważne aby przed przystąpieniem do instalacji interfejsu przeczytać uważnie instrukcję instalacji sterowników gdyż znajdują sie w niej niezbędne informacje dotyczące portów COM, a dopiero potem instalować sterowniki i ustawiać programy do emisji cyfrowych.


UWAGA dotycząca instalowania sterowników w laptopach i w przypadku innych urządzeń z Bluetooth - ponieważ sterowniki do urządzeń bluetooth z definicji instalują się na niskich portach, przeważnie COM3, COM4 na laptopach posiadających to urządzenie należy zmienic numery portów interfejsu na wyższe np COM7 i COM8, w przeciwnym razie praca CAT nie będzie możliwa. 


W przypaku korzystania z FSK w programach posiadających wtyczkę MMTTY prosze pamiętać o wgraniu do katalogu c:\ProgramsFiles\Logger32 lub innego zgodnie z instrukcją obsługi programu rozpakowanego pliku Extfsk.dll - jest on niezbędny do prawidłowej pracy emisją RTTY FSK z interfejsami USB.  (uwaga nie dotyczy emisji AFSK tzw. audio FSK).Ponieważ spora część kolegów ma problem z konfiguracją programów do emisji cyfrowych w miarę możliwości będę zamieszczał zrzuty ekranu z ustawieniami w poszczególnych programach, na początek przykładowa konfiguracja Logger32, dla TRX-ów z emisją RTTY FSK. W przykładzie porty COM7 - CAT, COM8 - PTT, CW, RTTY


 

 

 

Kilka uwag praktycznych dotyczących ustawień TRX-a do pracy emisjami cyfrowymi:


1. Praca emisją CW bez względu na pasmo zawsze odbywa się na wstędze górnej - USB.

2. Praca emisjami RTTY, PSK31, HELL, OLIWIA i inne  odbywa się zawsze bez względu na pasmo na wstedze dolnej - LSB.

3. Praca emisją SSTV odbywa sie na wstędze takiej jak praca SSB na danym paśmie.

4. Emisje w TRX-ie (MODE) do pracy cyfrówką ustawiamy w zależności od modelu radia i wykonania kabli do TRX-a, i tak na przykład:

- FT1000MP, FT2000 - do pracy z modulacją FSK włączamy (MODE)  RTTY, do pracy z modulacja Audio FSK włączamy PKT.

- FT857, FT897, FT100 - do pracy z modulacja Audio FSK włączamy DIG.

- ICOM 7000, IC746, IC756 - do pracy cyfrówka włączamy rodzaj emisji (MODE) LSB

- KENWOOD TS 2000 - do pracy z modulacją FSK włączamy (MODE)  FSK, do pracy z modulacja Audio FSK włączamy LSB.


Do prawidłowego funkcjonowania CAT należy:


  • właściciele TRX-ów FT2000, FT450, FT950 w menu radia powinni wyłączyć opcję RTS (ma byc ustawione na off lub disable).
  • w przypadku użycia interfejsu z TRX-ami KENWOOD TS2000, lub TS480 we wtyczce żeńskiej DB9 włączanej do radia należy zewrzeć ze sobą pin 7 i 8 (RDS z CTS).
  • w obu przypadkach należy zlutować zworkę Z3 na płytce interfejsu obok scalaka FT2232,
  • w radiach ICOM nalezy pamiętac o ustawieniu odpowiedniego adresu w kodzie szesnastkowym (HEX) takiego samego w radio i programie obsługującym CAT, oraz zamiast montować MAX232 zewrzeć zworki Z1 i Z2 znajdujące się na PCB w obrysie tego scalaka,
  • prędkości transmisji przy jakich interfejs komunikuje się z radiem to 4800, 9600, 19200.


W przypadku wątpliwości prosze pytać e-mailem lub telefonicznie.Opis diod sygnalizacyjnych interfejsu:


POWER USB - dioda sygnalizująca zasilanie interfejsu części transmisji USB

POWER TX - dioda sygnalizująca zasilanie interfejsu od strony radia do CAT i załączania PTT

CAT RX/TX - dwie diody sygnalizujące transmisję CAT

PTT - dioda sygnalizająca załączenie nadawania przy pracy emisjami cyfrowymi

CW - dioda sygnalizujaca kluczowanie nadajnika telegrafią CW

FSK - dioda sygnalizująca kluczowanie fali nośnej przy pracy RTTY FSK - tylko przy uzyciu biblioteki EXTFSK


Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:


1. Dlaczego publikowany na tej stronie interfejs nie posiada wbudowanej karty muzycznej ?


Odp. 1

Zastosowanie w tego typu interfejsie karty muzycznej wiąże się z użyciem drogich i ciężko dostępnych układów scalonych firmy TI co w znacznym stopniu podniosło by koszty jego budowy a co za tym idzie zmniejszyło by popularnośc i dostępność układu dla szerokiej rzeszy krótkofalowców. Stosowanie wewnętrznej karty muzycznej komputera PC jest lepszym rozwiązaniem ze względu na odporność na zkłócenia spowodowane mocą w.cz. nadajnika jak rónież na jakość zastosowanego przetwornika AUDIO.

Poza tym układ HUB-a USB który należało by zastosować w takim układzie z kartą muzyczną z powodu częstotliwości taktowania zegara w okolicy pasma amatorskiego powodował by wzrost zakłóceń podczas odbioru.


2. Czy mozna zastosować prostą kartę myuzyczną USB do współpracy z interfejsem ?


Odp. 2

Można zastosować taką kartę, co jednak nie jest wskazane ze względu na małą opdporność tego typu urządzeń na energie w.cz z nadajnika oraz na generowane przez kartę zakłócenia słyszane w odbiorniku w obrebie pasm amatorskich. Dobór właściewej karty wiąże się z poniesieniem kosztów na eksperymenty dlatego też polecam stosowanie wewnętrznej karty muzycznej w komputerze PC lub laptopie. Idealnym rozwiązaniem jest dołożenie dodatkowej karty muzycznej PCI do naszego zestawu np. SB 128, SB LIVE które są wysokiej jakosci, nie powodują zakłóceń, oraz same są odporne na energię w.cz.


Prezentowany układ jest całkowicie moją konstrukcja powstałą na bazie dotychczas zdobytych doświadczeń oraz przeprowadzonych testów. Jak wszytskie moje konstrukcje jest on opublikowany w całości i dostępny dla wszytskich zainteresowanych, jednakże powielanie całości lub części materiałów publikowanych na tej stronie www w celu osiagniecia korzyści materialnych jest zabronione i będzie ścigane prawem. 3. Dlaczego nie ma instrukcji  konfiguracji interfejsu w programach krótkofalarskich ?


Odp. 3

Z uwagi na olbrzymią ilość programów współpracujących z interejsem bezcelowe było by pisanie do każdego z nich oddzielnej instrukcji. Tym bardziej że zawierają już one własną insterukcję która precyzyjnie podaje w jaki sposób skonfigurować ten czy inne interfejsy. Dlatego też zalecam uważne przeczytanie instrukcji do konkretnmego programu a w razie wątpliwości prosze dzwonić lub pisac e-mail, chętnie pomogę. Do bardziej popularnych i typowych programów postaram się zamieścić na stronie zrzut ekranu z przykładowa konfiguracją.4. Jakie TRX-y nie można strerować tym interfejsem ?


Odp. 4

Na przełomie lat tylko jedna firma utrzymała swój standard transmisji danych pomiedzy TRX-em a komputerem PC - ICOM.

Pozostałe firmy YAESU i KENWOOD zmieniały standardy w zależności od okresu produkcji i modelu TRX-a.

Dlatego też ten interfejs nie jest w stanie obsłużyć wszytskich TRX-ów dostępnych na rynku.


Współpracuje bez problemu:

  • wszytskie TRX-y posiadające port komunikacji z komputerem w standardzie RS232C czyli -+12V (np YAESU FT1000MP, FT2000, Kenwood TS2000, TS480, ELECRAFT K2).
  • TRX-y Yaesu używające standardu TTL i interfejsu CT-62, np FT100, FT895, FT857, FT817,
  • wszystkie TRXy ICOM pracujace przy uzyciu interfejsu CI-V.


UWAGA !!!

Interfejs nie obsługuje transceiver-ów KENWOOD wymagających interfejsu IF232 np TS850, TS450 oraz TRX-ów YAESU wymagających interfejsu FIF232 np FT1000D, FT890, FT900 FT990.5. Dlaczego publikowany na stronie interfejs nie pracuje emisją FSK z programem MixW ?


Odp. 5

Głównym powodem dla którego prezentowany tu interfejs oraz inne oparte na złączu USB nie mogą pracować w taki sam sposób jak interfejs oparty na złączu RS232C jest to, że standard USB nie przewiduje pracy z prędkością 45.5 Bd czyli prędkością standardowego RTTY. Program MixW został tak napisany przez autorów aby ten problem omijał ale tylko w przypadku użycia interfejsów RIGEXPERT, które to maja zrealizowaną transmisję FSK (sprzętowe RTTY) poprzez zastosowanie w nich dodatkowego procesora oprogramowanego specjalnie do realizacji tylko tej funkcji. (Autorzy programu wyszli z założenia - używasz naszego programu kup nasz interfejs)

Jednak nie należy się tym martwić.

Inne programy np. MMTTY i "kombajny" posiadające wtyczke (ENGINE MMTTY) bez problemu realizują to zadanie przy użyciu biblioteki EXTFSK, która to daje szersze możliwości konfiguracji z opublikowanym tu interfejsie niż drogie interfejsy RIGEXPERT.

Jednak dla tych którzy nie chcą rezygnować z pracy z programem MixW jest dobra wiadomość !!! Aby interfejs pracwał emisją RTTY należy w MixW użyć zamiast FSK emisji AFSK (Audio FSK) i cieszyć się pracą na RTTY. 


Info e-mailem sp8nth@gmail.com lub telefonicznie 514145525

Komentarze

#1 | SP5APU dnia lipiec 08 2009 20:23:01
Witam i gratuluję
No widzę, że nie próżnujecie Wink. Standat obecny w laptopach a także już w płytach PC - to brak COMa. To odpowiedź na ten standart . I tak trzymć !! Ja na pewno się na to piszę....
73 de SP5APU
#2 | SQ8GKL dnia grudzień 09 2009 10:28:17
Witam Grzegorz! Artykuł ciekawy a zwłaszcza pierwsze zdjęcie "interfejsu", jak napisałeś za 120 zł na Allegro. Ja taki interfejs kupiłem ponad dwa lata temu. Po chyba roku przestał działać. Ponieważ znam się na wielu rzeczach ale nie na elektronice, poprosiłem o pomoc Pawła SQ8BWH. Paweł zreanimował interfejs po "swojemu" bo jak powiedział wszystkie elementy były pozaklejane Frown. I właśnie dzisiaj widząc to zdjęcie zrozumiałem co miał na myśli Grin
73 de SQ8GKL
#3 | sp8nth dnia grudzień 10 2009 12:33:03
Mam nadzieję, że pierwsza fotka w tym artykule ustrzeże wielu potencjalnych nabywców przed kupowaniem szajsu - bo inaczej nie można nazwać tamtej konstrukcji.

pozdrawiam
Grzegorz

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Wygenerowano w sekund: 0.14
1,355,072 Unikalnych wizyt