Interfejs Cyfrowy V4 NEW

Własne przemyślenia oraz opinie dotychczasowych użytkowników interfejsów mojego projektu skłoniły mnie do dalszego rozwoju tej konstrukcji. Tym razem robudowa poszła w kierunku obsługi dodatkowego odbiornika w transceiverach wyższej klasy, oraz uproszczenia układu elektronicznego z myslą o konstruktorach.


Zapraszam do lektury.UWAGA !!!

Interfejs nie obsługuje transceiver-ów KENWOOD wymagających interfejsu IF232 np TS850, TS450


Interfesj nie był testowany do zmiany software w TRX-ach takich jak: FT2000, FT950, TS2000 dlatego też nie polecam wykonytwania przy jego pomocy takiej operacji !!!

Do tych czynności należy używać kabli zalecanych przez producenta sprzetu.


Nie chcesz martwić się o swoje radio, laptopa ??
Ta propozycja jest dla Ciebie !!!

Bezpośrednie połączenie TRX-a do komputera może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu o dużej wartości. Wpływ na to mają: energia w.cz. indukująca się w kablach, przepięcia w sieci energetycznej i instalacjach antenowych, jak również wątpliwej jakości komputerowe zasilacze impulsowe.
Aby temu zapobiec należy dokładnie odizolować stacjonarny komputer PC lub laptop od radiostacji.

Ta oferta jest dla tych którzy dbają o bezpieczeństwo swojego sprzętu i chcą zminimalizować wpływ w.cz. na komputer PC.

Zainspirowany duzym zaineresowaniem poprzednimi wersjami interfejsu powstała nowa konstrukcja poprawiona, udoskonalona, bardziej nowoczesna i kopmpaktowa, uniwersalna i niezawodna.


Interfejs USB CAT i do emisji cyfrowych z separacją optyczną, sygnalizacją załączenia lini oraz zasilania. Zaprojektowany aby wytrzymać bardzo wysokie napięcie przebicia, linie sterujące CAT RX/TX, PTT, CW, FSK oraz audio input/output.

Posiada dwa niezależne porty wirtualne COM, dzięki temu nie ma problemu z jednoczesną pracą CAT i kluczujących PTT i CW w dwóch różnych programach np HRD i DM780 czego nie potrafi wiekszość interfejsów dostepnych na allegro.


Obsługuje większość dostepnych na rynku transceiver-ów między innymi: FT1000MP, MKV, FIELD, FT2000, FT950, FT450, KENWOOD TS2000 i inne mające CAT w standardzie RS232C (-+12V) oraz standard TTL do TRX-ów FT857, FT897, FT1000D, FT890, FT900 FT990, TF757, FT767, FT840 i podobnych jak również ICOM IC7000, IC706, IC736-738 IC746, IC756, PRO, I - III i wiele innych nie wymienionych.

Współpracuje z większością programów komputerowych: Logger32, Ham Radio Delux, MixW, MMVARI, MMTTY, MMSSTV i inne.

Czym wyróżnia się oferowany interfejs od innych dostępnych na rynku ?

Na Allegro i w internecie jest wiele ofert różnego rodzaju interfejsów do emisji cyfrowych, jednak rzadko który ma w swojej konstrukcji uwzględnione doświadczenia praktyczne zdobyte podczas eksploatacji tego typu urządzeń a są jedynie kopią publikowanych lub fabrycznych rozwiązań.

Najczęstsze niedociągnięcia w konkurencyjnych interfejsach to:

- karygodne niechlujstwo wykonania (fotka poniżej przedstawia interfejs dostępny na allegro w cenie 120 zł)- brak separacji optycznej linii
- brak separacji galwanicznej audio
- brak izolacji masy radia od komputera
(przykładem całkowitego braku separacji lini oraz masy są interfejsy RIGEXPERT TINY, STNDARD i PLUS)
- zbyt słaba separacja nie dająca gwarancji bezpieczeństwa (fotka poniżej prezentuje niewłaściwy sposób montażu oraz brak zachowania
podstawowych zasad budowy interfejsów przy projektowaniu układu wydawało by się poważnej konkurencji).- zastosowanie jednego wspólnego portu COM dla CAT i sterownaia CW i PTT - nie wszytskie programy potrafią pracować na współdzielonym porcie szeregowym np HRD i DM780, co uniemożliwia ich jednoczesną współpracę.

- brak linii PTT (Załączanie VOX-em)
- wspólna linia PTT i CW
- ograniczenia co do programów współpracujących
- skomplikowana konfiguracja sprzętowa (zworki, mikrowyłączniki) utrudniająca dla laików szybkie uruchomienie interfejsu.

- amatorskie wykonanie płytki PCB (żelasko) nie gwarantuje jakości i trwałości ścieżek a zarazem całego interfejsu.

- zastosowanie w interfejsie układów powodującuch znaczny wzrost poziomu zakłóceń w odbiorniku, uniemożliwiających odbiór stacji np karta audio, wewnetrzny HUB USB (interfejs skonstruowany przez SP3...).

- zestaw kabli łączących interfejs z radiem sprzedawane są oddzielnie za duże pieniądze np.: microHAM, RIGEXPERT, co podnosi znacznie jego cenę.Błędy popełnione na etapie projektowania takiego układu, nie zachowanie zasad obowiązujących w tej dziedzinie są powodem wielu rozczarowań i dają zwodniczą nadzieję na wysoki poziom bezpieczeństwa przepięciowego.

 


Powyższy opis błędów dotyczy szerokiej gamy konstrukcji prezentowanych oraz dostępnych w internecie i na aukcjach internetowych, fotografie użyte w jego treści są jedynie przykładem w poszczególnych punktach opisu co nie oznacza że opis dotyczy w całości prezentowanych fotek !!!

Taki sposób przedstawienia niedociągnięć ma na celu zwrócenie uwagi autorom projektów na popełnienione błedy a tym samym ustrzec innych użytkowników - nabywców ich wyrobów przed stratami spowodowanymi niewłaściwą konstrukcją interfejsu !


Interfejs jest wykonany w technologi SMD na fabrycznej płytce PCB z nowoczesnych komponentów o wysokiej jakości - w pełni programowalny interfejs USB firmy FTDI, transoptory markowej firmy, układ konwertera poziomów MAX. Jako jedna z nielicznych konstrukcji dostępnych na rynku i w internecie posiada całkowitą izolację masy transceivera od masy komputera PC, co pozwala na zasilanie urządzeń radiowych i komputera z rozdzieleniem uziemienia od zerowania domowej instalacji energetycznej. Wszystkie przewody służące do instalacji interfejsu z komputerem oraz TRX-em są łączone przy pomocy gniazd co daje możliwość szybkiego i łatwego montazu i demontażu - idealnie nadaje sie do pracy terenowej.


Nie wymaga żadnej regulacji sprzętowej, żadnych zworek i przełączników. Żadnej obsługi podczas eksploatacji. Raz zainstalowany i podłączony nie absorbuje uwagi użytkownika, nie wymaga przekładania wtyczek.

 

 

Bardzo wysoka odpornością na przebicia zapewni bezpieczeństwo twojego sprzętu - przerwa widoczna na płytce PCB pomiędzy częścia USB a TRX. Tak "bezpiecznego" rozwiązania nie stosuje żaden inny konstruktor ani producent interfejsów dostępnych na rynku.

 

Płytki są wielkości karty kredytowej !!!

 

 


UWAGA !!! interfejs nie wymaga portów szeregowych COM ani żadnych przejściówek w komputerze PC, transmisja oraz zasilanie odbywa się poprzez magistralę USB.


Dokumentacja dla konstruktorów:


 

 


Obudowy do interfejsów można zakupić w firmie MASZCZYK


KM-26N lub KM-4Fotki zmontowanego interfejsu - wkrótceWykaz potrzebnych elementów do budowy interfejsu.

 

Uwagi dla konstruktorów:

 

 • Jeżeli interfejs wykonujemy w wersji dla jednego odbiornika - nie montujemy transformatora TR3
 • Zworki Z1 i Z2 należy zewrzeć gdy interfejs budujemy bez MAX232 do TRX-a posiadającego CAT w  standardzie TTL np. FT857, FT897, FT1000D, wszystkie ICOM-y. Dla TRX-ów z wyższej półki np FT2000, FT1000MP, TS2000 nie zwieramy Z1 i Z2 a jedynie montujemy MAX232 - standard RS232C.
 • Zworka Z3 zwiera linie RTS z CTS portu obsługującego CAT - koniecznie należy zewrzeć w przypadku współpracy z TRX-ami KENWOOD oraz YAESU - FT2000, FT950, FT450.
 • W przypadku zamontowania transformatora TR3 do odbioru z dodatkowego odbiornika zwieramy zworkę Z4 oraz nie montujemy elementów: transoptor FSK, R11, R19, LED5. Wyjście drugiego odbiornika podłączamy do PIN 9 wtyku DB9. Emisje FSK uzyskujemy na lini DTR zamiast na lini TXD. We wtyczce DB9 podłączmy dwa przewody do TRX-a CW i FSK do wspólnego PIN-u nr 7 .
 • Do pracy z TRX-ami ICOM należy zewrzeć we wtyczce DB9 PIN 2 z 3 i z nich wyprowadzić sygnał CI-V do ICOM-a.
 • Eprom IC5 oraz R13, R14 można nie montować - jest on potrzebny jedynie jeżeli chcemy programowo zmieniać parametry FT2232 np. nazwę interfejsu widoczną podczas instalacji i w menadżerze urządzeń.
 • Oporniki w spisie elementów oznaczone literą X są w układzie dzielnika napięć audio i służą do dobrania poziomu podczas odbioru i nadawania tak aby nie przesterować modulatora nadajnika lub wejścia karty dźwiekowej, jednak w większości przypadków nie są wymagane, gdyż regulacja w komputerze jest całkowicie wystarczająca i można je pominąć zwierając kropelką cyny pady oporników R21, R24, R25. - pozostałych nie montujemy.
 • Można użyć układu scalonego FT2232 z serii C lub D lub L do interfejsu nie ma to znaczenia.   NIE NADAJE SIĘ UKŁAD FT2232 SERII H


Opis wyprowadzeń gniazda DB9

 • 1 - Wejście audio modulatora TRX-a
 • 2 - TXD CAT
 • 3 - RXD CAT
 • 4 - Wyjście audio odbiornika
 • 5 - masa GND
 • 6 - + 13.8V z TRX-a
 • 7 - kluczowanie CW lub CW/FSK w przypadku wersji "stereo"
 • 8 - PTT
 • 9 - FSK lub wyjscie drugiego odbiornika w przypadku wersji "stereo"


Opisy wykonania kabli łaczących transceiver z interfejsem - jeden odbiornik, wersja dla dwóch odbiorników - wkrótce:


Więcej opisów kabli do innych transceiver-ów wkrótce !!! - zamieszczę na życzenie osób składających interfejs.


Instrukcja instalacji sterowników do interfejsów do emisji cyfrowych dla systemu WINDOWS XP znajduje się tutaj: INSTRUKCJA


Sterowniki do zmontowanych interfejsów w oparciu o NOWĄ płytkę: STEROWNIKI


Sterowniki te obsługuję wszystkie systemy MICROSOFT łącznie z WINDOWS 7 32/64, Linux, MAC OS i inne.


Bardzo ważne aby przed przystąpieniem do instalacji interfejsu przeczytać uważnie instrukcje instalacji sterowników gdyż znajdują sie w niej niezbędne informacje dotyczące portów COM, a dopiero potem instalować sterowniki i ustawiać programy do emisji cyfrowych. W przypadku WINDOWS VISTA i 7 instalacja sterowników przebiega bez naszego udziału gdyż systemy te posiadają wbudowane sterowniki FTDI niezbedne do pracy interfejsu.


UWAGA dotycząca instalowania sterowników w laptopach i w przypadku innych urządzeń z Bluetooth - ponieważ sterowniki do urządzeń bluetooth z definicji instalują się na niskich portach, przeważnie COM3, COM4 na laptopach posiadających to urządzenie należy zmienic numery portów interfejsu na wyższe np COM7 i COM8, w przeciwnym razie praca CAT nie będzie możliwa. Należy też zadbac aby sysyem Windows podczas pracy emisjami cyfrowymi nie miał uruchomionych zbyt wiele  procesów zwiazanych z innymi programami, które moga powodować przerwy w transmisji lub jej zniekształcenie.


W przypaku korzystania z FSK w programach posiadających wtyczkę MMTTY prosze pamiętać o wgraniu do katalogu c:\ProgramsFiles\Logger32 lub innego zgodnie z instrukcją obsługi programu rozpakowanego pliku Extfsk.dll - jest on niezbędny do prawidłowej pracy emisją RTTY FSK z interfejsami USB. (uwaga nie dotyczy emisji AFSK tzw. audio FSK).


Ponieważ spora część kolegów ma problem z konfiguracją programów do emisji cyfrowych w miarę możliwości będę zamieszczał zrzuty ekranu z ustawieniami w poszczególnych programach, na początek przykładowa konfiguracja Logger32, dla TRX-ów z emisją RTTY FSK. W przykładzie porty COM7 - CAT, COM8 - PTT, CW, RTTY


 

Kilka uwag praktycznych dotyczących ustawień TRX-a do pracy emisjami cyfrowymi:


1. Praca emisją CW bez względu na pasmo zawsze odbywa się na wstędze górnej - USB.

2. Praca emisjami RTTY, PSK31, HELL, OLIWIA i inne odbywa się zawsze bez względu na pasmo na wstedze dolnej - LSB.

3. Praca emisją SSTV odbywa sie na wstędze takiej jak praca SSB na danym paśmie.

4. Emisje w TRX-ie (MODE) do pracy cyfrówką ustawiamy w zależności od modelu radia i wykonania kabli do TRX-a, i tak na przykład:

- FT1000MP, FT2000 - do pracy z modulacją FSK włączamy (MODE) RTTY, do pracy z modulacja Audio FSK (BPSK31, SSTV, OLIVIA i inne) włączamy PKT.

- FT857, FT897, FT100 - do pracy z modulacja Audio FSK (w tym RTTY) włączamy DIG.

- ICOM 7000, IC746, IC756 - do pracy cyfrówka włączamy rodzaj emisji (MODE) LSB

- KENWOOD TS 2000 - do pracy z modulacją FSK włączamy (MODE) FSK, do pracy z modulacja Audio FSK (BPSK31, SSTV, OLIVIA i inne) włączamy LSB.


Do prawidłowego funkcjonowania CAT należy:


 • Właściciele TRX-ów FT2000, FT450, FT950 w menu radia powinni wyłączyć opcję RTS (ma byc ustawione na off lub disable).
 • W przypadku użycia interfejsu z TRX-ami KENWOOD TS2000, lub TS480 we wtyczce żeńskiej DB9 włączanej do radia należy zewrzeć ze sobą pin 7 i 8 (RTS z CTS).
 • W obu przypadkach należy zlutować zworkę Z3 na płytce interfejsu obok scalaka FT2232,
 • W radiach ICOM nalezy pamiętac o ustawieniu odpowiedniego adresu w kodzie szesnastkowym (HEX) takiego samego w radio i programie obsługującym CAT, oraz zamiast montować MAX232 zewrzeć zworki Z1 i Z2 znajdujące się na PCB w obrysie tego scalaka,
 • Prędkości transmisji przy jakich interfejs komunikuje się z radiem to 1200, 4800, 9600, 19200 28800, 38400 i zależy od właściwości indywiduwalnych TRX-a i komputera z nim współpracującego.
 • Podczas pierwszego uruchomienia programu należy wybrać niższą prędkość, np 9600 a po uzyskaniu połączenia i potwierdzeniu prawidłowości pracy programu z radiem stopniowo podnosić ją obserując czy nie pojawiają sie błędy transmisji i czy w.cz nadajnika nie wpływa na jakośc komunikacji radia z PC.
 • Jeżeli nie uda sie zdobyć gniazd audio o cienkich wyprowadzeniach nalezy rozwiercić otwory pod gniazda audio wiertłem 1.3 mm aby dostosować do standardowych gniazd wystepujących w handlu.
 • Jeżeli interfejs wykonujemy w wersji "stereo" należy pamietac że emisję RTTY FSK obsługuje ta sama linia co CW czyli DTR i należy to uwzglednic w konfiguracji drivera EXT FSK zmieniając w programie linie TXD na DTR, oraz łącząc ze sobą odpowienio kable CW i FSK (możliwe jest zastosowanie diod w obu wtyczkach TRX-a w ceu odseparowania układów kluczujących CW i RTTY co jednak w większości TRX-ó nie jest konieczne jeżeli podczas pracy RTTY nie jest aktywny monitor kluczowania CW).


W przypadku wątpliwości prosze pytać e-mailem lub telefonicznie.


Opis diod sygnalizacyjnych interfejsu:


POWER USB - dioda sygnalizująca zasilanie interfejsu części transmisji USB

POWER TX - dioda sygnalizująca zasilanie interfejsu od strony radia do CAT i załączania PTT

CAT RX/TX - dwie diody sygnalizujące transmisję CAT

PTT - dioda sygnalizająca załączenie nadawania przy pracy emisjami cyfrowymi

CW - dioda sygnalizujaca kluczowanie nadajnika telegrafią CW (w przypadku wykonania w wersji "stereo" równiez jako wskaźnik kluczowania FSK)

FSK - dioda sygnalizująca kluczowanie fali nośnej przy pracy RTTY FSK - tylko przy uzyciu biblioteki EXTFSK (nie występuje w przypadku wykonania w wersji "stereo")


Opis podłączenia kabli z interfejsu do PC:


Gniazdo USB typ B interfejsu - kablem USB drukarkowym do dowolnego portu USB PC

Gniazdo miniJack interfejsu umieszczone tuz obok gniazda USB jest to tzw. OUTPUT interfejsu - ma być podłączone kablem miniJack/miniJack do karty muzycznej PC wejście mikrofonowe MIC lub liniowe LINE IN

Gniazdo miniJack interfejsu umieszczone bliżej krawędzi zewnętrznej jest to tzw. INPUT interfejsu - ma być podłączone kablem miniJack/miniJack do karty muzycznej PC wyjście głosnikowe SPEAKER lub słuchawkowe


Podłączenie transceivera do interfejsu w zależności od modelu:


FT897/857/100/817

Kabel z wtykiem D-SUB 9 pin wtykamy do interfejsu

Kabel z wtykiem 6 pin (PS2) - gniazdo DATA

Kabel z wtykiem 8 pin - gniazdo TUNER

Kabel z wtykiem miniJack - gniazdo KEY


FT450

Kabel z wtykiem D-SUB 9 pin wtykamy do interfejsu

Kabel z wtykiem 6 pin (PS2) - gniazdo DATA

Kabel z wtykiem 8 pin - gniazdo TUNER

Kabel z wtykiem miniJack - gniazdo KEY z przodu TRX-a


FT950

Kabel z wtykiem D-SUB 9 pin wtykamy do interfejsu

Kabel z wtykiem 6 pin (PS2) - gniazdo DATA

Kabel z wtykiem 8 pin - gniazdo TUNER

Kabel z wtykiem Jack - gniazdo KEY

 

FT 1000MP, FT2000

Kabel z wtykiem męskim D-SUB 9 pin wtykamy do interfejsu

Kabel z wtykiem żeńskim D-SUB 9 pin wtykamy do gniazda CAT w TRX-ie

Kabel z wtykiem 4 pin - gniazdo RTTY

Kabel z wtykiem 5 pin - gniazdo PACKET

Kabel z wtykiem CHINCH (RCA) gniazdo +13.8V

Kabel z wtykiem Jack - gniazdo KEY


TS2000, TS570

Kabel z wtykiem męskim D-SUB 9 pin wtykamy do interfejsu

Kabel z wtykiem żeńskim D-SUB 9 pin wtykamy do gniazda CAT w TRX-ie

Kabel z wtykiem 13 pin - gniazdo ACC- UWAGA !!! zdażają sie przypadki wciskania wtyku w radio odwróconego o 180 stopni - grozi to uszkodzeniem radia lub interfejsu

Kabel z wtykiem miniJack - gniazdo KEY

Kabel dwużyłowy bez wtyku podłączamy do zasilacza radia +13.8V przewód czerwony - plus, czarny - minus


IC7000, IC706

Kabel z wtykiem męskim D-SUB 9 pin wtykamy do interfejsu

Kabel z wtykiem 13 pin - gniazdo ACC - UWAGA !!! zdażają sie przypadki wciskania wtyku w radio odwróconego o 180 stopni - grozi to uszkodzeniem radia lub interfejsu

Kabel z wtykiem Jack - gniazdo KEY

Kabel z wtykiem miniJack - gniazdo REMOTE


IC746, 756x, i inne ICOM-y z gniazdem ACC 8 pin-owym

Kabel z wtykiem męskim D-SUB 9 pin wtykamy do interfejsu

Kabel z wtykiem 8 pin - gniazdo ACC

Kabel z wtykiem Jack - gniazdo KEY

Kabel z wtykiem miniJack - gniazdo REMOTE


Inne TRX-y - proszę pytać

 


Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:


1. Dlaczego publikowany na tej stronie interfejs nie posiada wbudowanej karty muzycznej ?


Odp. 1

Zastosowanie w tego typu interfejsie karty muzycznej wiąże się z użyciem drogich i ciężko dostępnych układów scalonych firmy TI co w znacznym stopniu podniosło by koszty jego budowy a co za tym idzie zmniejszyło by popularnośc i dostępność układu dla szerokiej rzeszy krótkofalowców. Stosowanie wewnętrznej karty muzycznej komputera PC jest lepszym rozwiązaniem ze względu na jej odporność na zkłócenia spowodowane mocą w.cz. nadajnika jak rónież na jakość zastosowanego przetwornika AUDIO.

Poza tym układ HUB-a USB który należało by zastosować w takim układzie z kartą muzyczną z powodu częstotliwości taktowania zegara w okolicy pasma amatorskiego powodował by wzrost zakłóceń podczas odbioru.


2. Czy mozna zastosować prostą kartę myuzyczną USB do współpracy z interfejsem ?


Odp. 2

Można zastosować taką kartę, co jednak nie jest wskazane ze względu na małą opdporność tego typu urządzeń na energie w.cz z nadajnika oraz na generowane przez kartę zakłócenia słyszane w odbiorniku w obrebie pasm amatorskich. Dobór właściewej karty wiąże się z poniesieniem kosztów na eksperymenty dlatego też polecam stosowanie wewnętrznej karty muzycznej w komputerze PC lub laptopie. Idealnym rozwiązaniem jest dołożenie dodatkowej karty muzycznej PCI do naszego zestawu np. SB 128, SB LIVE które są wysokiej jakosci, nie powodują zakłóceń, oraz same są odporne na energię w.cz.


3. Dlaczego nie ma instrukcji konfiguracji interfejsu w programach krótkofalarskich ?


Odp. 3

Z uwagi na olbrzymią ilość programów współpracujących z interejsem bezcelowe było by pisanie do każdego z nich oddzielnej instrukcji. Tym bardziej że zawierają już one własną insterukcję która precyzyjnie podaje w jaki sposób skonfigurować ten czy inne interfejsy. Dlatego też zalecam uważne przeczytanie instrukcji do konkretnmego programu a w razie wątpliwości prosze dzwonić lub pisac e-mail, chętnie pomogę. Do bardziej popularnych i typowych programów postaram się zamieścić na stronie zrzut ekranu z przykładowa konfiguracją.


4. Jakie TRX-y nie można strerować tym interfejsem ?


Odp. 4

Na przełomie lat tylko jedna firma ICOM utrzymała swój standard transmisji danych pomiedzy TRX-em a komputerem PC - ICOM.

Pozostałe firmy YAESU i KENWOOD zmieniały standardy w zależności od okresu produkcji i modelu TRX-a.

Dlatego też ten interfejs nie jest w stanie obsłużyć wszytskich TRX-ów dostępnych na rynku.


Współpracuje bez problemu:

 • wszytskie TRX-y posiadające port komunikacji z komputerem w standardzie RS232C czyli -+12V (np YAESU FT1000MP, FT2000, Kenwood TS2000, TS480, ELECRAFT K2).
 • TRX-y Yaesu używające standardu TTL i interfejsu CT-62, np FT100, FT895, FT857, FT817, oraz FIF232 np. FT840, FT900, FT1000D, FT757GX2
 • wszystkie TRXy ICOM pracujace przy uzyciu interfejsu CI-V.


5. Dlaczego publikowany na stronie interfejs nie pracuje emisją FSK z programem MixW ?


Odp. 5

Głównym powodem dla którego prezentowany tu interfejs oraz inne oparte na złączu USB nie mogą pracować w taki sam sposób jak interfejs oparty na złączu RS232C jest to, że standard USB nie przewiduje pracy z prędkością 45.5 Bd czyli prędkością standardowego RTTY. Program MixW został tak napisany przez autorów aby ten problem omijał ale tylko w przypadku użycia interfejsów RIGEXPERT, które to maja zrealizowaną transmisję FSK (sprzętowe RTTY) poprzez zastosowanie w nich dodatkowego procesora oprogramowanego specjalnie do realizacji tylko tej funkcji. (Autorzy programu wyszli z założenia - używasz naszego programu kup nasz interfejs)

Jednak nie należy się tym martwić.

Inne programy np. MMTTY i "kombajny" posiadające wtyczke (ENGINE MMTTY) bez problemu realizują to zadanie przy użyciu biblioteki EXTFSK, która to daje szersze możliwości konfiguracji z opublikowanym tu interfejsie niż drogie interfejsy RIGEXPERT.

Jednak dla tych którzy nie chcą rezygnować z pracy z programem MixW jest dobra wiadomość !!! Aby interfejs pracwał emisją RTTY należy w MixW użyć zamiast FSK emisji AFSK (Audio FSK) i cieszyć się pracą na RTTY.


6. Czy potrzebne jest ekranowanie interfejsu tak jak to robią inni ?


Odp. 6

Interfejs ten został zaprojektowany na bazie podzespołów renomowanej firmy FTDI i zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Komisji FCC co powoduje że nie jest on źródłem zakłóceń słyszanych w radio na pasmach amatorskich. Dlatego też ekranowanie jest całkowicie bezcelowe i zbędne.

Natomiast wpływ nadajnika radiostacji amatorskiej na interfjes przy zastosowaniu prawidłowego jej uziemienia oraz ekranowanych kablach połaczeniowych jest praktycznie żaden i nie wpływa na jakośc modulacji.


7. Jak podłączyć okablowanie interfejsu do PC i TRX-a ???


Odp. 7

Kabelki do interfejsu z reguły sa wykonane w taki sposób aby nie było problemu z ich podłączeniem, zdarza się jednak że początkujący użytkownik nie zna zasad pracy emisjami cyfrowymi i ma z tym problem. Aby rozwiac wątpliwości publikuję informację na ten temat:

 • kabel USB typ A/B (drukarkowy) podłączamy do złącza USB interfejsu oraz dowolnego portu komputera PC
 • kabel audio gniazdo miniJACK bliżej złącza USB podłączamy do wejścia liniowego karty muzycznej w przypadku jego braku do wejścia mikrofonowego
 • kabel audio gniazdo miniJACK bliżej skrajnej krawędzi interfejsu podłączamy do wyjscia głoścnikowego karty muzycznej lub do wyjscia słuchawkowego w PC
 • kable do TRX-a - wtyk DB9 włączamy do interfejsu
 • kable do TRX-a w zależności od modelu radia:
 • FT2000, FT1000MP - wtyk db9 do wejścia CAT TRX-a, wtyk JACK 6.3mm gniazdo KEY, wtyk RCA (CHINCH) + 13.8V w TRX, wtyk DIN 4 PIN gnioazdo RTTY, wtyk DIN 5pin gniazdo PACKET, w wersji stereo wtyk miniJACK 3.5mm wyjscie AF OUT.
 • TS2000 - wtyk db9 do wejścia CAT TRX-a, wtyk 13-pinowy gniazdo ACC, wtyk miniJACK 3.5mm KEY, kabel bez wtyczek - zasilacz TRX-a +13.8V
 • IC746, 756, 756PRO... - wtyk miniJACK 3.5mm gniazdo REMOTE, wtyk DIN 8pin gniazdo ACC, wtyk JACK 6.3mm gniazdo KEY.
 • IC7000, IC706... - wtyk miniJACK 3.5mm gniazdo REMOTE, wtyk 13-pin gniazdo ACC wtyk JACK 6.3mm gniazdo KEY
 • FT857, FT897, FT817, FT100 - wtyk miniJACk 3.5mm gniazdo KEY, wtyk miniDIN 6pin (PS2) gniazdo DATA, wtyk miniDIN 8pin gniazdo CAT/TUNER. 


8. Jak zlikwidować zakłócenia powstające w odbiorniku na niektórych pasmach podczas pracy CAT ?


Odp. 8

W obecnym czasie na rynku jest wiele komputerów PC marnej jakości, które nie posiadaja w układach USB filtrów przeciwzakłóceniowych, powoduje to iż kabel podłączony do takiego złącza jest anteną nadawczą dla sygnałów zakłócających  pochodzących z komputera. Do każdego takiego przypadku należało by podejść indywidualnie, gdyż nie ma jednej metody, która by skutecznie wyeliminowała tego typu zakłócenia. Jednagże w wiekszości przypadków pomaga zastosowanie pierścionków lub rdzeni ferrytowych (dostępne na allegro - fotka poniżej) zakładanych na kablu usb które to posłużą jako dławiki w.cz.

Przy likwidacji zakłóceń należy również zadbać aby nasz cały sprzęt radiowy i komputerowy był należycie uziemiony. 
Prezentowany układ jest całkowicie moją konstrukcja powstałą na bazie dotychczas zdobytych doświadczeń oraz przeprowadzonych testów. Jak wszystkie moje konstrukcje jest on opublikowany w całości i dostępny dla wszystkich zainteresowanych, jednakże powielanie całości lub części materiałów jest zabronione i bedzie ścigane prawnie.

Komentarze

#1 | sq9apu dnia październik 07 2010 18:48:16
Rozpisywać się nie będę zakupioną płytkę interfejsu od SP8NTH złożyłem i bez problemu uruchomiłem, jest to konstrukcja przemyślana i pracuje rewelacyjnie z powodzeniem mogę polecić innym kolegom ze względu na odizolowanie radia od komputera.
zadowolenie 100 procent TNX - 73 Ryszard SQ9APU Grin
#2 | sp1mvs dnia luty 01 2011 12:18:33
Cóż tu opisywać??? Wykonanie idealne wszystko działa po zamontowaniu.
Instalacja sterowników z płyty za pierwszym razem bez żadnych problemów.
Pełna komunikacja z programami na CD
Jestem zadowolony
Dziki Grześ i pozdrawiam. ( przesyłka dotarła w poniedzialek)Smile

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Wygenerowano w sekund: 0.16
1,355,071 Unikalnych wizyt