Sterownik Rotora - instrukcja

Krótki opis działania i konfiguracji sterownika rotora publikowanego na mojej stronie.

 

Obsługa sterownika po poprawnej kalibracji jest bajecznie proste.

Po włączeniu zasilania przy uzyciu dwóch klawiszy CW i CCW obracamy anteną a kąt ustawienie anteny wyświetlany jest na wyświetlaczu LCD.


 

 

Aby w pełni cieszyć się funkcjami sterownika należy go prawidłowo skonfigurować.


Proces konfiguracji należy rozpocząć od wyboru czujnika wskażnika położenia anteny. Do wyboru mamy dwie możliwości - potencjometryczny czujnik położenia anteny - 1, lub impulsowy czujnik położenia anteny -2.


Kolejny krok konfiguracji sterownika jest wybór dla czujnika impulsowego ilości impulsów na jednostkę lub zakres kąta impulsy/stopień(nie) (parametr ten podaje producent rootora), a następnie ustawienie pozycji początkowej obrotu anteny - czyli 0 stopni.


Dla sterownika z rotorem z potencjometrycznym czujnikiem położenia anteny należy ustawić azymut 0 stopni a następnie po potwierdzeniu ustawić pozycje 360 stopni.

W zasadzie po tych czynościach sterownik jest gotowy do pracy.


Dla posiadaczy radia YAESU - FT950, FT2000, FTDX5000, FTDX9000 istnieje możliwość skalibrowania wskazań sterownika ze wskaźnikiem YAESU aby zminimalizowac błąd wskazań kąta w radio wynikający z analogowego przetwarzania informacji o położeniu anteny w radiach YAESU.


Proces konfiguracji opisany jest poniżej i będzie sukcesywnie uzupełniany.


Po włączeniu sterownika do prądu pojawia się ekran informujący o autorze i wersji porogramu


 

Następnie wyświetlany na LCD jest ekran o właścicielu sterownika.Po podłączeniu sterownika do rotora sprawdzamy czy kierunek obrotów jest właściwy.

W tym celu po włączeniu zasilania sterownika podczas wyświetlenia ekranu powitaknego z gwiazdką (*) wciskamy klawisz MODE

 

Po pojawieniu się napisu LEFT/RIGHT mamy mozliwość obracać rotorem w dwie strony - zgodnie z róchem wskazówek zegara (CW) lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara (CCW). Jeżeli obroty są przeciwne należy odwrócić biegunowość zasilania silnika rotora.

 


 Kolejna czynnośc to wybór rodzaju czujnika położenia anteny - SELECT SENSOR - naciskamy klawisz MODE

 

 

Wybieramy naciskając klawisz CCW - 1. potencjometryczny czujnik kąta położenia anteny lub klawisz CW - 2. impulsowy czujnik kąta położenia anteny. Zatwierdzamy wbór klawiszem OK

 


W przypadku wyboru opcji 2 - impulsowy wskaźnik kąta ustawienia anteny w kolejnym ekranie wybieamy ilość impulsów naszego rotora na kąt i tak np. rotor RAU ma 4 impulsy na 4 stopnie, natomias rotor RAK ma 6 impulsów na 4 stopnie.

Klawiszem CCW wybieramy ilośc impulsów, klawiszem CW wybieramy kąt.

Wybór zatwierdzamy klawiszem OK.

 

 

Kolejny ekran to kalibracja ustawienia anteny na azymut 0 stopni

 

 

 

 

Klawiszami CW lub CCW ustawiamy antene na azymut 0  obserując jej kierunek. Po ustawieniu naciskamy ok 3s klawisz OK w celu zatwierdzenia.

 

 

Sterownik gotowy do pracy.
Kalibracja z poencjometrycznym wskaźnikiem kąta położenia anteny - wkrótce.


Współpraca sterownika z radiem YAESU


Gdy chcemy nasz sterownik podłączyć do radia YAESU np FT950, FT2000, FTDX5000, FTDX9000 musimy skalibrować nasz sterownik do współpracy z nimi. Procedura kalibracji jest pół automatyczna i wymaga minimalnego zaangażowania z naszej strony. Wykonac ją należy dopiero po skalibrowaniu kierunku 0 i 360 stopni oraz po wpisaniu ilości impulsów na kąt oraz kierunku 0 stopni w przypadku wskaźnika impulsowego.


W celu przeprowadzenia kalibracji na początek w radiu w menu ustawiamy ROTOR OFFSET ADJ na -16, operacja ta ma na celu późniejsze korygowanie wskazań w obie strony bez koniecznosci ponownej kalibracji sterownika. Wybór zatwierdzamy i włączamy w radio obsługę rotora.

Następnie resetujemy nasz sterownik poprzez chwilowe wyłaczenie zasilania. Podczas włączenia obserujemy wyświetlacz i gdy pojawi się ekran kalibracyjny YAESU naciskamy klawisz MODE w strowniku.

 Po krótkiej chwili sterownik zacznie sam obracać antene na azymut 0 stopni.

Gdy antena zatrzyma sie na pozycji 0 stopni klawiszami CW i CCW w sterowniku ustawiamy wskazania wyświetlanego w radio azymutu 0 stopni.

Zatwierdzamy klawiszem OK i czekamy na ustawienie kolejnej pozycji. Czynność ustawienia wskazań w radio dokonujemy dla wszytskich wyswietlonych pozycji w sterowniku co ok 20 stopni i zatwierdzamy klawiszem OK, aż dojdziemy do 360 stopni. Rotor może zatrzymywać sie na pozycji +-5 stopni w zależności od wykonania i bezwładności rotora dlatego też należy w radio ustawiać taki azymut jak wskazuje sterownik lub w przypadku nieparzystych wskazań ustawiać najbliższy parzysty.

 

Po tej procedurze wskaźnik w radio powinien pokazywać pozycję antyeny taką samą co sterownik lub +-4 stopnie w zaeznosci od wykonania ukladu elektronicznego oraz kierunku obrotu rotora.


CDN.


Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Wygenerowano w sekund: 0.11
1,399,633 Unikalnych wizyt