Modyfikacja sterownika anten do TRX-a ICOM

Kolejna poprawa funkcjonalności sterownika.

 

Na życzenie użytkowników w oprogramowaniu mikroprocesora zostanie dodana opcja współpracy BANDDEKODERA TRX-a firmy ICOM ze sterownikiem przełącznika anten.

Ponieważ firma ICOM wymyśliła swój standard identyfikacji pasm niezbędne jest wykorzystanie wejścia przetwornika analogowo cyfrowego układu procesora do pomiaru napięcia które jest uzależnione od wybranego pasma w radiostacji firmy ICOM.  Niestety producent nie rozdzielił pasm 21-18MHz oraz 24-28 MHz i dla tych pasm będzie wybierana jedna i ta sama antena, co nie jest problemem gdyż sterownik może  być  użyty do pracy na tych pasmach w innym trybie, np manualnym lub PC.

 

Istnieją dwie metody modyfikacji.

 

Metoda pierwsza:

 

Sprzętowo sterownik jest przygotowany do tej modyfikacji.

Aby ją wykonać należy:

1. wyprowadzić wejścia pomiarowe przez opornik 3.3k  do gniazda np miniDIN dodatkowo zamontowanego na tylnej ściance sterownika (przewidziany pad pod złącze)

2. wyprowadzić masę układu procesora do gniazda miniDIN

3. wlutować opornik RX2 SMD 4.7k.

4. Podłączyć krosówką PIN 29 napięcie odniesienia procesora ATMEGA32 do zasilania +5V (pad opornika RX1 od strony zasilania VCC)

5. Wgrać software sterownika wersja 6.0

Połączenie między radiem a sterownikiem należy wykonać najlepiej przewodem ekranowanym.

Takie rozwiązanie powoduje pogorszenie separacji radia z układem procesora sterownika, co przy dobrym uziemieniu urządzeń radiowych nie ma większego znaczenia.

 

 

Metoda druga:

 

podłączenie do istniejącego dekodera sterownika poprzez odpowiedni interface wykonany w oparciu o procesor ATMEGA8, który zamieni zmiany napięcia z TRX-a ICOM na kod BCD zrozumiały dla sterownika wg standardów YAESU.

To rozwiązanie nie narusza separacji optycznej pomiędzy radiem i  TRX-em co jest korzystne przy pracy dużą mocą.

 

 

Schematy - wkrótce

 

Pozdrawiam

Grzegorz

Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Wygenerowano w sekund: 0.11
1,399,588 Unikalnych wizyt