MMDVM
Dodane przez sp8nth dnia Lipiec 08 2016 21:18:07

Prezentuję nową płytkę interfejsu MMDVM z filtrem opracowanego przez EB4FBZ.

Nowa wersja posiada mozliwośc zainstalowania generatora wysoko stabilnego, wraz z układem kształtowania jego sygnału.

Dodatkowo istnieje możliwośc podłączenia sygnału RSSI z radia do wejścia pomiarowego ARDUINO DUE

 

SchematPłytka montażowa

 

 

Wykaz elementów


UWAGA !!!

Rezystory użyte w filtrze powinny być metalizowane o tolerancji 1%

a kondensatory 5% NP0 lub X7R


Przydatne linki:


Strona projektu na YAHOO GROUPS - dostępna po rejestracji na grupie

 

Generator 12 MHz w FARNELL


Link do oprogramowania G4KLX

 

Tutaj info o konfiguracji MMDVM i nie tylko.Pomocne uwagi:


1. Przy zastosowaniu w/w generatora lub innego z wyjściem sygnału HCMOS nie stosujemy układu IC4, a opornik R2 ma mieć 0 omów (zworka), Przy zastosowaniu generatora z sygnałem wyjściowym tzw. ścięta sinusoida należy zastosować układ IC4 a rezystor R2 powinien mieć wartość 1Mom. W wersji płytki V6.2 rezystor dopasowujący R19 należy użyć tylko w przypadku zastosowania IC4 i powinien mieć 33 omy, w przeciwnym razie 0 omów - zworka. Napięcie zasilania generatora wybieramy rezystorami (zworka 0 omów) R20 - 5V, R26 - 3.3V.


2. W płytce V6.2 w przypadku zastosowania generatora HCMOS trzeba zastosować oporniki 0 omów - zworki R2, R19.

 

3. W pliku konfiguracyjnym Config.h przed kompilacją w środowisku arduino należy odblokować poprzez skasowanie // przed wpisem: #define  ARDUINO_DUE_NTH oraz przed #define EXTERNAL_OSC 12000000 . Pozostałe ustawienia muszą być zablokowane poprzez wstawienie: //


4. Przed kompilacją wsadu do arduino due należy zapoznać się z  opisem zawartym w pliku BUILD.txt i zastosować opisane tam zmiany w programie do kompilacji arduino.


5. Uruchamianie należy rozpocząć od ustawienia trybu D-Star i uruchomienia przemiennika tylko w tym trybie. System DMR uruchamiamy koniecznie w DUPLEX-ie i dopiero wtedy gdy działa już D-Star. Jeżeli ustawimy dobrze poziomy dla systemu DMR, pozostałe tryby czyli D-Star i C4FM nie wymagają już regulacji w torach audio TX i RX.

 

6. Ważne dla DMR i C4FM - należy pamiętać aby programując radia do przemiennika ustawić szerokość kanału na 25kHz.


7. Ustawienia motoroli GM340 pracującej jako RX w przypadku występowania resetowania radia przy odbiorze emisji DMR. Dzięki Adaś SQ7LRX8. Do budowy przemiennika najlepiej użyć Raspberry PI. Z mojego doświadczenia wynika, że na sam przemiennik z gateway wystarczy Raspberry pi wersja B, jeżeli chcemy zbudowac kombajn z reflektorem i dashboard-em wersja B+ może być zbyt słaba. Ja używam Raspberry PI 2 i radzi sobie dobrze.


9. UWAGA błąd w wartości elementów na schemacie i w wykazie. Właściwie powinno być C16 - 47uF (47 mikro faradów)
Więcej info wkrótce